
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.5 mm |
| Width | 9.2 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Height | 7.2 mm |
| Packaging | Tube |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Color | Beige |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Header, Male Pin |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2 mm |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Housing Color | Beige |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Contact Pitch | 2 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
